inde

So Far SoMe hedder den nyeste og eneste forening dedikeret til SoMe-journalistik på DMJX: ”Et kæmpe hul i markedet,” siger stifter

Det yngste skud på foreningsstammen er landet på DMJX – og i dit feed! So Far SoMe vil give studerende en platform til at turde eksperimentere og kaste sig ud i journalistisk formidling på sociale medier.

TEKST: WILLIAM LØNSTRUP

”So Far SoMe er først og fremmest tænkt som et eksperiment,” fortæller Estefanía Bozzo med en entusiasme i stemmen, der i størrelse kun smalt overgås af det brede smil, der følger efter.

”Jeg forestiller mig foreningen som et sted, der virkelig skal emme af kreativitet, og hvor det kun er fantasien, der sætter grænser for hvilken slags indhold, der kan laves,” siger 24-årige Estefanía Bozzo, der til daglig er journaliststuderende på andet semester på DMJX.

For nyligt afholdt foreningen intromøde, og de håber selvfølgelig nu på at tiltrække en masse nye medlemmer i den kommende tid.

”Folk har taget rigtig godt imod os, og vi er allerede mange flere, end jeg havde turdet håbe på. Det er bare megafedt!” siger Estefanía Bozzo.

Og det er da også hurtigt ret tydeligt at mærke på Estefanía Bozzo, at der for hende indgår en god portion hjerteblod i So Far SoMe. Noget der måske heller ikke er så underligt, hvis man kender lidt til hendes baggrund og passioner.

Estefanía Bozzo er nemlig selv yderst aktiv på forskellige sociale medier. Blandt andet på TikTok, hvor hun i skrivende stund har over 60.000 følgere og jævnligt poster små personlige videoer med de nyeste TikTok-trends, underholdning og små samfundskommentarer.

Et hul i markedet

Estefanía Bozzo tilskriver både sin egen fascination og brug af sociale medier som et åbenlyst grundlag for idéen om en forening dedikeret til SoMe-indhold. Men mere end noget andet bunder ideen også i overraskelsen over, at det ikke var noget, der allerede fandtes på en medieuddannelse anno 2025. 

”Du kan øve dig på skrift i Bunkeren, radio i Genlüd og dokumentarer i DOX, men der er ikke noget sted, hvor du kan øve dig i at formidle journalistik på SoMe. Så der var da helt tydeligt et kæmpe hul i markedet,” siger hun.

Et hul som Estefanía Bozzo heller ikke synes blev fyldt særligt godt ud i selve undervisningen på skolen.

”Jeg er overbevist om, at sociale medier er og bliver en afgørende del af fremtidens medievirkelighed, og der er masser af muligheder og potentiale i at være aktivt til stede journalistisk på SoMe,” pointerer hun.

Og det er et potentiale, der er bakket op af statistikkerne på området. Her ses en tydelig tendens til, at unge i stigende grad bruger sociale medier til at få journalistisk indhold. I en undersøgelse fra Danmarks Statistik i 2023 om nyhedsforbrug fremgår det, at 58 procent af befolkningen i aldersgruppen 16-24 år primært læser eller ser nyheder på sociale medier.

Lagt op til leg

Målet for foreningen er at skabe et sted hvor alle, uanset erfaring, kan få vejledning og opmuntring til at lege med forskelligt slags SoMe-indhold, forklarer Estefanía Bozzo.

”Vi vil ikke begynde at sætte alle mulige rammer for, hvordan det skal være, og hvordan det ikke skal være endnu. So Far SoMe skal være som en sandkasse, hvor man i vid udstrækning har frihed til at lege, udforske og eksperimentere med både indhold og form,” siger hun.

Derfor kommer der heller ikke lige foreløbig til at være nogen stram topstyring i foreningen, der bestemmer, hvem der skal producere, hvad og hvornår. 

”Det er jo nyt for os alle sammen, så vi tager det lidt hen ad vejen. Men lige nu er ideen, at vi i høj grad gerne vil give plads til ‘whatever’, folk godt kunne tænke sig at lave,” siger hun.

Køreplanen i foreningen er derfor lige nu, at der hver uge fast skal påsættes én redaktør og to journalister, der så hver især kan udkomme en gang i løbet af ugen. Journalisterne producerer indholdet, mens redaktørerne er tilgængelige for sparring og står for opsætning og eventuel moderation på TikTok, Instagram, YouTube og Facebook, som er de platforme, hvor So Far SoMe er tiltænkt at udkomme.

”Når vi har prøvet det af og fået lidt mere erfaring i det, kan det sikkert godt være, at vi løbende ændrer i konceptet, hvis der er noget, der ikke helt fungerer efter hensigten, eller folk måske efterspørger noget andet,” siger Estefanía Bozzo.

SoMe på skemaet?

Da Estefanía Bozzo startede på DMJX, undrede det hende ret tidligt, hvor lidt sociale medier, og hvordan man kan bruge platformene rent journalistisk, reelt set fyldte i undervisningen. En undren der kun blev større, da hun fandt ud af, at det afsluttende eksamensprojekt på første semester skal indeholde en journalistisk video specifikt tiltænkt til sociale medier.

”Vores undervisere forventer altså, at vi skal kunne producere indhold tiltænkt SoMe, men samtidig har vi stort set ingen undervisning i, hvordan man laver fedt indhold og formidler målrettet SoMe. Det hænger jo ikke rigtigt sammen,” siger hun.

Hvis det stod til Estefanía Bozzo, burde DMJX i stedet undervise journaliststuderende meget mere dybdegående i journalistisk formidling på sociale medier. På lige fod med de øvrige og mere traditionelle journalistiske discipliner.

”Jeg har selv formidlet indhold på SoMe i mange år. Men det er jo ikke givet, at det er alle, der har det,” siger hun.

Derfor mener hun, at skolen har et ansvar for at sætte SoMe mere på skemaet.

”Hvis ikke DMJX klæder studerende på til at kunne bruge og navigere SoMe-platforme med en journalistisk faglighed, hvem skal så? Det kommer altså ikke af sig selv,” siger hun.

Svært at få det hele

Ledelsen på DMJX tager kritikken alvorligt – og hilser So far SoMe meget velkomment. De anerkender, at SoMe-journalistikken ikke er et område, man har valgt at prioritere mange undervisningstimer på. Det er en prioriteringssag, og det er svært at se, hvad man omvendt skulle skære fra uddannelsen.

”Det kan sagtens være, at hun (Estefanía Bozzo, red.) har en pointe, men vi har valgt at skære kagen anderledes, simpelthen fordi vi vurderer, at der er noget basal journalistisk tænkning, der skal på plads først,” siger Mette Mørk, der er lektor og faglig koordinator for Journalistik på DMJX.

Mette Mørk fremhæver desuden, at der både på andet og tredje semester er længere forløb med introduktion til videojournalistik, der også tiltænkes SoMe-formater som eksempelvis ‘explainers’. Et format der netop fungerer rigtig godt på sociale medier.

”Men det fylder ikke meget. Det anerkender jeg,” siger hun.

For Estefanía Bozzo er ‘So Far SoMe’ det naturlige modsvar på det, som hun har fundet mangelfuldt i undervisningen og på DMJX helt generelt. Men hun anerkender samtidig, at det i realiteten måske også er svært for DMJX at holde sig opdateret og undervise i en SoMe-storm, der bare buldrer derudaf. 

”Men så må vi jo hjælpe dem lidt på vej. Og det synes jeg så også, vi nu forsøger at gøre med So Far SoMe,” siger hun.

Powered by Labrador CMS